اخبار

اخبار مبلمان

35 درصد تولیدات صنایع چوبی کشوردراستان قم انجام میشود

گروه استان‌ها_صنعت مبلمان کشور از قابلیت بالایی برای تولید و اشتغال‌زایی برخوردار است اما این روزها این صنعت با مشکلات متعددی روبه‌رو شده است، ۳۵ درصد تولیدات صنایع چوبی کشور در استان قم انجام می شود. – اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  قم ، 35 درصد صنایع چوبی کشور در استان قم تولید می‌شود و بالغ‌بر 4 هزار واحد تولیدی فعال دارد با مشکلات عدیده‌ای ازجمله تأمین مواد اولیه مواجه است که اگر برای حل این مسئله تمهیداتی اندیشیده نشود و بی‌توجهی به مشکلات این صنف ادامه داشته باشد اشتغال بسیاری از افراد فعال این صنف با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

حالا رونق بازار درودگران درگرو حمایت‌‌ نهادهای دولتی است تا بستر مناسب جهت افزایش تحرک در تولید صنایع چوبی فراهم شود.

گرانی مواد اولیه و به‌تبع آن افزایش نرخ محصول نهایی، موجب شده فعالین این صنف با کمبود تقاضای مشتریان روبه‌رو شوند.

علاوه بر تحریم‌ها، تعطیلاتی که طی یک سال اخیر و به دلیل اوج‌گیری ویروس کرونا بر بازار کسب‌وکار حاکم شد نیز مزید بر علت شد تا تولیدکنندگان این صنعت روزهای سخت‌تری را تجربه نمایند.

گرانی مواد اولیه و انتقال چوب خام صنعت چوب قم را به نابودی می‌کشاندنخستین رویداد ملی ایده‌های برتر در صنعت چوب و کاغذ کشور برگزار شدساز و کار حذف دلالان از صنعت چوب در گیلان اجرایی می‌شود

چوب که یکی از شاخص‌ترین مواد اولیه برای این صنعت محسوب می‌شود با توجه به اجرایی شدن طرح تنفس جنگل در ایران، باید به‌صورت وارداتی به دست درودگران برسد و این امر هزینه‌های بالایی را به فعالان این صنعت تحمیل کرده است.

حسین معماریان رئیس صنف درودگران استان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  قم ، به مقایسه قیمت چوب‌های وارداتی طی سال‌های اخیر پرداخت و اظهار داشت: چوبی که در سال 92 هر مترمربع آن باقیمت 320 هزار تومان خریداری می‌شد اکنون باید باقیمتی بین 10 تا 14میلیون تومان خریداری شود که درنتیجه هزینه‌های بالایی را به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند.

وی افزود: از ابتدای سال 99 قیمت مواد اولیه همچون رنگ، پارچه و فوم چندین برابر شده و به‌تبع آن قیمت مبلمان نیز افزایش دو برابری داشته و وقتی درآمد مردم کاهش‌یافته رغبتی برای خرید مبلمان وجود ندارد و مردم به سراغ کالاهای اساسی‌تر می‌روند.

استان قم در صنعت چوب و مبلمان یکی از استان‌های برجسته و تأثیرگذار کشور است

حسین معماریان بابیان اینکه استان قم در صنعت چوب و مبلمان یکی از استان‌های برجسته و تأثیرگذار کشور می‌باشد، گفت: درودگری یکی از بزرگ‌ترین صنف‌های تولیدی قم می‌باشد که با 4هزار واحد صنفی دارای مجوز وحدود 700 واحد بدون مجوز اشتغال‌زایی خوبی در استان ایجاد کرده است وحدود 35درصد تولیدات صنایع چوبی کشور نیز در این استان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 50 درصد کاهش تقاضا نسبت به تولیدات این صنف وجود داشته عنوان کرد: بعضی از کارگاه‌های ما اکنون به دلیل مشکلات موجود و کاهش شدید تقاضای مردم تعطیل شدند.

معماریان یکی از مشکلات این صنف را در واردات مواد اولیه دانست و خاطرنشان کرد: واردات موجب افزایش قیمت تولید می‌شود و برای حل این مشکل باید تمهیداتی از سوی دولت اندیشیده و ارزهای دولتی در نظر گرفته شود تا این مشکل فرصت رونق را از این صنف نگیرد.

معماریان کمبود سرمایه جهت انتقال به شهرک ثامن را یکی دیگر از مشکلات درودگران قم اعلام کرد و گفت: افراد بسیاری قصد انتقال کارگاه خود به این شهرک رادارند اما مشکل تأمین زمین و ایجاد کارگاه تولیدی در آن، با توجه به افزایش قیمت‌ها مانع از انجام این کارشده است.

وی در این راستا ادامه داد: مسئولان دولتی اگر واقعاً خواهان اشتغال‌زایی و ادامه فعالیت این واحدها هستند باید راهکارهای عملیاتی خود را هرچه زودتر ارائه کنند و برای حل این مشکل نیازمند حمایت بانک‌ها و اعطای تسهیلاتی با اقساط بلندمدت هستیم تا زمینه انتقال کارگاه‌ها به این شهرک مهیا شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.